Ara

Hangi Sosyal Beceriler Üzerinde Çalışmalısınız?

İşverenler sosyal becerilere önem verir, yani bir işten diğerine kolayca aktarılabilir becerilere önem vermektedirler.

Bu nedenle, sosyal becerilerinizi geliştirmek için zaman, enerji ve kaynak ayırırsanız, 2021 yılında rüya işinizi yapabilecek donanıma sahip olacaksınız.


2021'de çalışabilmek için gereken temel sosyal beceriler şunlardır:


  • 1:İşbirliği


Takım oyuncusu olmak bir zorundur. Başkalarıyla iyi bir işbirliği yapabilirseniz, bir ekip ortamında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca, ekibinizin sonuçlarının bireysel başarılardan çok daha ağır olduğunu kanıtlamak için iş arkadaşları ve üstlerle ortak çalışabilirsiniz.


Başkalarıyla işbirliği yapma becerinizi geliştirmek için destek ve rehberlik için iş arkadaşlarınızla iletişime geçin. Bir işe doğru yaklaşıyorsanız, sosyal ağlar üzerinden geçmiş iş arkadaşlarınızla ve sektör bağlantılarınızla bağlantı kurmalı ve mümkün olduğunca onlarla işbirliği yapmalısınız. Ayrıca, uzak ağ etkinlikleri ve diğer sanal toplantılar aracılığıyla profesyonel ağınızı oluşturma fırsatını da kaçırmayın.


  • 2:İletişim


Etkili bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği, bir kuruluştaki rolünüz ne olursa olsun size önemli bir katkı sağlayabilir. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi net ve düşünceli bir şekilde ifade edebiliyorsanız, iş arkadaşlarınızın ve üstlerinizin sizinle birlikte çalıştıkları her an ne bekleyebileceklerini tam olarak bildiklerinden emin olabilirsiniz. Ayrıca, güçlü bir iletişimci olarak, bir kuruluşun üretkenliğini başka bir şekilde engelleyebilen yanlış iletişimlerden kaçınabilirsiniz.


Aktif bir dinleyici olarak iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bir sohbete dahil olduğunuz her zaman diğer tarafı dinleyin ve sözlü ve sözsüz dillerine göre buna göre yanıt verin. Bu, iletişim becerilerinizi, çeşitli konuşmalarda dinleyebileceğiniz ve uygun şekilde yanıt verebileceğiniz noktaya kadar geliştirmenize yardımcı olacaktır.


  • 3:Empati


Empati sergileyenlerin kendilerini başka birinin yerine koymakta ve başkalarının bakış açılarını anlamakta zorlanmaları yoktur. Bu nedenle empati kuruyorsanız, bir sorunun tüm taraflarını objektif bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, birden fazla bakış açısı hakkında fikir edinebilir ve karar verme sürecinde bu bakış açılarını göz önünde bulunabilirsiniz.


Empati kurmak istiyorsanız kendinizi konfor alanınızın dışına itmeniz gerekir. Empati sergilemek için başkalarının bakış açılarını ve neden düşündüklerini veya nasıl hissettirdiklerini dikkate almanız gerekir. Bunu yaparken çeşitli açılardan bir soruna bakabilir, farklı potansiyel çözümlerin artılarını ve dezavantajlarını tartıtabilir ve tüm tarafların yararına olacak bir çözüm bulabilirsiniz.


Sosyal beceriler, rekabetçi bir iş pazarındaki fark yaratan becerilerdir. İşbirliği, iletişim ve empatiye öncelik veriyorsanız, kendinizi potansiyel işverenlere değerli bir ürün haline getirebilirsiniz. Sonuç olarak, sosyal becerileriniz 2021'de hayalinizdeki işi güvence altına almanıza yardımcı olabilir.

4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
3.png
155x155%20(ortal%C4%B1yor)_edited.png