Ara

İş Yerindeki Çeşitliliği Artırmanız İçin İşe Alım İpuçları

İş yerinizin her bir çalışandaki en iyi performansı sergilemesini istiyorsunuz. Hedefinize ulaşmak için iş yeri çeşitliliğini önceliklendirmeniz gerekir.

Sonuç olarak, farklı bir iş yeri, personeliniz arasında katılımı, güveni ve saygıyı teşvik edebilir. Bunu yaparken her çalışan kendini değerli hisseder ve her çalışanın her gün en iyi performansını göstereceği noktaya kadar.


Ancak farklı bir iş yerini geliştirmek istiyorsanız, personeli nasıl cezbettiğinizi, işe aldığınızı ve nasıl elinizde tutacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekir.


Neyse ki ekibinize ekleyebileceğiniz kaliteli profesyonelleri ve iş yeri çeşitliliğini artırmak için aynı anda yapabileceğiniz birçok şey vardır:


  • 1:Bir Adayla Bağlantı Kurun


Bir iş adayı hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek için gereken zamanı, enerjiyi ve kaynakları tahsis edin.Adayın becerileri ve geçmişi hakkında bilgi edinmenizi sağlayan bir mülakat gerçekleştirin.Ayrıca, bir adayın iş yerinizi ziyaret etmesine ve ekibinizle nasıl bir karıştığını görmesine izin vermek isteyebilirsiniz.


Bir iş adayla bağlantı kurabilirseniz, o adayın işletmenizle ilgili bir role uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Ayrıca, bir adayın, her bir çalışanın görüşlerine ve katkılarına değer verilen açık bir iş yerini sürdürmesine yardımcı olmak için gereken şeye sahip olup olmadığını belirleyebilirsiniz.


  • 2.Açık Fikirli Olun


İş tanımınızda açıklananlarla uyumlu beceri ve deneyime sahip tüm iş adaylarıyla mülakata açık olun.Çünkü açık fikirlere sahip olmanız durumunda iş adayının beklentilerinizi karşıladığını veya aştığını ve şirketinizin farklı bir iş yeri oluşturmasına yardımcı olduğunu fark edebilirsiniz.


Mülakat sürecinde iş adalarının ekibinizdeki çeşitli üyelerle görüşmesine izin vermek de yararlı olabilir.Bu, ekibinizin bir adayın iş kültürünüzü tamamlaması veya eklemesini sağlar.Ayrıca, ekibinizin bir adayın diğerleriyle iyi iletişim kurup kuramadığını ve işbirliği yapıp yapamadığını öğrenmesine yardımcı olabilir.


  • 3:Şirketinizin Misyonunu Ve Değerlerini Paylaşın


İş adalarına şirketinizin ne hakkında olduğunu, şimdi ve gelecekte ne başarmak istediğinizi bildirin.Bir aday işyerinde çeşitliliği önceliklendirdiğini öğrendiğinde, iş gereksinimlerine göre işletmenizin doğru seçim olup olmadığını bilir.


Bir iş adayıyla görüşürken de katılım hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın.Mülakat sürecinde bir adayla iletişim hatları açarsanız, onunla uzun süreli bir ortaklık için zemin hazırlayabilirsiniz.Ayrıca, şirketinizi kaliteli bir adaya öne çıkarmak için bir konuma yerleştirebileceğiniz gibi, farklı bir iş yeri kurma görevinizde de bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
3.png
155x155%20(ortal%C4%B1yor)_edited.png