Ara

İş Görüşmesinde Mükemmel Bir İlk İzlenim Bırakmak İçin 5 İpucu

İş görüşmesi, özellikle de ilk izleniminizi gösterdiğinizde hayalinizdeki işi yapmak için altın bir fırsat sunar. Çünkü potansiyel bir işvereni harekete geçmeyi engellerseniz kendinizi diğer adaylardan ayırabilirsiniz.

Potansiyel bir işverenin kuruluşundaki bir rol için neden en iyi aday olduğunuzu görmesini de kolaylaştıracak.


İş görüşmesi sırasında ilk izlenimi vermek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır


  • 1:Başarı İçin Giyinmek


İş görüşmeleriniz için profesyonel bir giyinmek. Giysilerinizin çok fazla yormayan veya çok sıkı olmadığından ve giysilerinizde yırtık veya yırtık olmadığından emin olun. Ayrıca, görünümünüzü başka türlü bozan aksesuarların takınmaya karşı da direnin.


Mülakata ne giyeceğinizden emin değilseniz rehberlik için şirketin İK departmanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca şirketin web sitesini ziyaret ederek iş kültürü hakkında bilgi edinebilir ve mülakatınızda ne giymeniz gerektiği hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz.


  • 2:İş Görüşmesinden Önce Şirketinizi Öğrenmek


Mülakattan çıkmadan önce bir işletme hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırın. Unutmayın, bir işletme hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, şirketin başarısına nasıl katkıda bulunabileceğiniz ile ilgili mülakat sorularını yanıtlamanız için o kadar donanımlı olursunuz.


Bir şirket hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, mülakattan önce işletmenin iş tanımını gözden geçirmelisiniz. Ardından, iş tanımında açıklananlarla becerilerinizin ve deneyiminizin nasıl uyumlu olduğunu vurgulamak için mülakatı kullanabilirsiniz.


  • 3:Planlamanızı Yapın


Zamanında vardığınızdan emin olmak için mülakatınızı erken bırakmayı planlayın. Trafik veya hava gecikmelerinden endişe ediyorsanız, dikkat tarafında hata yapın ve erken inin.


Bu sırada mülakattan yaklaşık 10 dakika önce gelmeye çalışın. Bu, mülakat başlamadan önce birkaç dakika oturup rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca mülakattan önce size zaman kazandırır.


  • 4:Aktif Dinleyici Olun


Mülakatı yapan kişinin söylediklerini dinleyin ve buna göre yanıt verin. Mülakatı yapan kişiyle iletişim kurmak için göz teması kurun ve diğer sözlü olmayan iletişim biçimlerini kullanın. Ayrıca, mülakatı yapan kişinin sorularını yanıtlamadan önce düşünün. Bu, mülakatı yapan kişinin sorularına dikkatli bir şekilde yanıt verme olasılığını artırır.


  • 5:Görüşmenizi Olumlu Bir Not ile Tamamlayın


Mülakatınızın sonunda mülakatı yapan kişiye zaman ayırdığı için teşekkür edin. Boş pozisyonu organizasyonuyla tartışma fırsatını takdir ettiğinizi ve gerektiğinde başvurunuzu destekleyecek ek materyaller sağlayabileceğinizi anlatın.

1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
3.png
155x155%20(ortal%C4%B1yor)_edited.png